Lloyd Austin: Nem hoz létre a NATO repülésmentes zónát Ukrajna fölött, az USA nem fog katonákat küldeni Ukrajnába

camera

1

Lloyd Austin: Nem hoz létre a NATO repülésmentes zónát Ukrajna fölött, az USA nem fog katonákat küldeni Ukrajnába

Fotó: TASR 

Megosztás

Biztosan nem küld katonákat az USA Ukrajnába, és a NATO sem hoz létre repülésmentes zónát Ukrajna fölött, mivel ez tényleges háborút jelentene a NATO és Oroszország között, mondta Pozsonyban Lloyd Austin, az USA védelmi minisztere. Légvédelmi fegyverekre azonban számíthat Ukrajna.

Szlovákia védelméről, a NATO keleti határának védelméről és az Ukrajnának nyújtott segítségről tárgyalt Pozsonyban Lloyd Austin, az USA védelmi minisztere és Jaroslav Naď, a szlovák védelmi tárca vezetője.

„Vannak olyan lépéseink, egyedül valósítunk meg, vannak amelyeket a NATO-val közösen, és vannak olyanok is, amelyekről csak az USA-val egyeztetünk – jelentette ki Naď.

– A cél Ukrajna védelmének erősítése. Az ukránoknak szükségük van a segítségünkre és mi segíteni fogunk.”

Naď szerint tárgyaltak a szlovák hadsereg modernizációjáról is, elsősorban az orosz típusú légvédelmi eszközök, az S-300-as légvédelmi rendszer és a MiG 29-es vadászgépek cseréjéről. „Szó volt arról is, hogyan biztosíthatnánk a légtér védelmét, amíg 2024-ben megérkeznek az F 16-osok” – magyarázta a miniszter.

Nem lesz repülésmentes zóna Ukrajna

Lloyd Austin is megerősítette, hogy minden segítséget megadnak Ukrajnának az Oroszország elleni háborúban, de nem szándékoznak közvetlenül beavatkozni a konfliktusba, sem mint az USA hadereje, sem pedig mint a NATO tagállama.

„Az USA szempontjából Biden elnök egyértelműen elmondta, hogy amerikai erők nem fognak harcolni Ukrajnában, de megteszünk mindent, hogy Ukrajna képes legyen megvédeni magát” – jelentette ki Austin.

Ezzel összefüggésben kijelentette azt is, hogy a NATO nem hoz létre repülésmentes zónát Ukrajna felett, amit Volodimir Zelenskij ukrán elnök folyamatosan kér. „A repülésvédelmi zóna biztosításához légvédelmi egységeket kellene telepíteni Ukrajnába, es ahhoz meg kellene semmisíteni orosz rakétakilövőket, amelyek nem biztos, hogy Ukrajna területén vannak” – magyarázta Austin. – Olyan pedig nincs, hogy »light« repülésmentes zóna.”

Az S-300-at várhatóan megkaphatják azt ukránok, de még nincs döntés

Az amerikai védelmi minisztérium szavaiból azonban kiderült, hogy mindent megtesznek azért, hogy az ukránok légvédelmi ereje minél nagyobb legyen.

„Amiben az ukránok sikeresek voltak, az az, hogy megakadályozták, hogy az oroszok »elfoglalják az eget«, vagyis korlátlan légi fölényre tegyenek szert – mondta az amerikai miniszter. – Az a célunk, hogy abban segítsük őket, amiben jók.”

Arról azonban nem nyilatkozott sem ő, sem Jaroslav Naď, hogy biztos-e az S-300-as orosz légvédelmi rendszer átadása az ukrán hadseregnek. „Tárgyaltunk a partnereinkkel, többet is megszólítottunk, de hogy mit fogunk pontosan tenni, az még megbeszélések tárgya” – válaszolta Austin arra a kérdésre, hogy számíthat-e Ukrajna az S-300-asra. – Ma nem tudok erről konkrétabban nyilatkozni.” Arra a kérdésre sem válaszolt, hogy az USA biztosítana-e másik légvédelmi rendszert Szlovákiának, ha a jelenlegit átadná Ukrajnának.

Rövid távon erre megoldás lehet a NATO-kontingens, amely Patriot légvédelmi rendszert hoz magával. Erre utalt Naď is, aki itt is megismételte, amit délelőtt, Matej Tonin szlovén védelmi miniszterrel folytatott tárgyalása után mondott: Szlovákia kész átadni légvédelmi rendszerét, ha kap helyette másikat.

Austin csütörtökön este tárgyalt még Zuzana Čaputová köztársasági elnökkel és Eduard Heger kormányfővel. Legutóbb 20 évvel ezelőtt járt az USA védelmi minisztere Szlovákiában, akkor Donald Rumsfeld látogatott el a szlovák védelmi minisztériumba.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program